דבר העורך

קוראים יקרים.

מי שקורא את “נטגר” חזקה עליו שהוא אוהב מתמטיקה. אבל האם הוא יודע מה זו מתמטיקה?

פיזיקאי יידע להשיב על השאלה במה הוא עוסק. מתמטיקאי – לא בטוח. בזה הוא נמצא בחברה טובה. למשל, עם פילוסופים: הם מתגאים בכך שאינם יודעים במה הם עוסקים, וטוענים לפעמים שההגדרה של מקצועם היא “המקצוע היחיד ששאלת הגדרתו נמצאת בתחומו”. גם משוררים יתקשו להסביר מהו שיר. אבל מתמטיקה היא מקצוע מדויק, שתחומו אמור להיות מוגדר היטב. האם לא מן הראוי שמי שעוסק במתמטיקה יידע מהי? בגיליון הזה מנסה אנה ליזהטוב להשיב על השאלה.

מה שהמתמטיקה לא תהיה, היא יפה. ובגיליון הזה יש מאמר יפה על מספרים “שמחים ועצובים”. הוא מספר על תהליך מסוים שאפשר לעשות על מספרים: לקחת את סכום ריבועי הספרות שלהם. זוהי פונקציה מן המספרים הטבעיים לעצמם. מה קורה כשחוזרים על התהליך? כלומר מפעילים את הפונקציה על מספר, ואז על ערך הפונקציה שהתקבל, ואז על הערך החדש שהתקבל, וכו’? האם אתם יכולים לנחש מה יקרה? במאמר ניתנת התשובה המדויקת.

 גם כתבנו הוותיק גדי אלכסנדרוביץ’ תרם לנו משהו מן הבלוג שלו, “לא מדויק”. וגם הוא נדרש לשאלה “מה זו מתמטיקה”: מה הופך בעיה כה פשוטה כמו “איך לשלם סכום של \(31 \) שקלים עם מספר קטן ככל האפשר של מטבעות” לבעיה עם עומק מתמטי?

וגם גיבורנו יסולא פז חוזר. הפעם הוכיח בשיטות חדשניות השערה בת מאות שנים, השערת גולדבך. יש קולות מלעיזים, הטוענים שיסולא יורד מן הפסים. אבל אם כך הוא אז, כפי שתראו, הדבר נכון לעוד הרבה מאוד אנשים במדינה הזאת.

קריאה מהנה, העורך