דבר העורך

לקוראים הנאמנים, וגם החדשים שהצטרפו זה עתה, שלום רב וברכת שנת לימודים פורייה.

כזכור, הבטחנו לעסוק מדי פעם גם בחינוך מתמטי. בגיליון זה יש שני מאמרים בכיוון הזה, שניהם של כתבתנו אנה ליזהטוב. האחד עוסק באמרה הידועה של איינשטיין, “אם אינך יכול להסביר את נושא מחקרך האחרון לילד בן שש, סימן שלא הבנת אותו”. אנה ליזהטוב מנסה להבין אם יש משהו באמרה הזאת, או שהיא נאמרה עם קריצה ואין בה ממש (אני אישית לא מכיר מתמטיקאי שניסה להסביר את מחקריו לילד בן שש, וטוב שכך). ליזהטוב שואלת – האם אפשר להסביר לילד בן שש את המשפט היסודי של החשבון האינטגרלי, האומר שהאינטגרל המסוים ניתן לחישוב על ידי אינטגרל לא מסוים? מסקנתה די מעניינת – שלפחות כדאי לנסות. המסקנה שאני עצמי הפקתי מן המאמר הזה היא – אם תנסה להסביר לסטודנט בשנה הראשונה את הרעיון כפי שאנה ליזהטוב ממליצה על הסבר לילדים בגיל שש, אולי הוא יבין.

המאמר השני העוסק בחינוך מתמטי נכתב גם הוא בידי אנה ליזהטוב, אבל הרעיון הוא של מושא הערצתה של ליזהטוב, המתמטיקאי הניסויי יסולא פז. מה ליסולא מיודענו ולחינוך מתמטי? תצטרכו לקרוא כדי לגלות.

כמו כן יש שני מאמרים על עקרונות מתמטיים. האחד הוא “אסטרטגיית הקוף”, על דרך להוכיח אפשרות ניצחון במשחקים בלי לספק לכך אסטרטגיה מפורשת. המאמר לקוח מן הבלוג המפורסם “לא מדויק” של כתבנו הוותיק גדי אלכסנדרוביץ’. המערכת מנצלת את ההזדמנות הזאת כדי לברך את גדי על לידת בנו בכורו בימים אלו ממש.

מאמר נוסף לקוח גם הוא ממקום אחר – מספר שכתבתי על “מתמטיקה שירה ויופי”. הוא דן בחוקי שימור במתמטיקה. כן, יש כאלה לא רק בפיזיקה!

הפעם חוזר גם המדור “השערת החודש”, עם השערה מפורסמת מתורת הגרפים.

וכמובן, יש חידות לגדולים. שתיים, הפעם. וגם חידות לקטנים, מן העיתון הרוסי “קוואנט”, בתרגומה של אירנה גורליק.

בהנאה!