דבר העורך

בגיליון הקודם סיפרנו על עקרון שובך היונים: אם יש יותר יונים מתאים, אז לפחות שתי יונים יצטרכו להצטופף באותו תא. תמונת מראה של העיקרון הזה היא שאם יש פחות יונים מתאים, יישאר תא ריק. המתמטיקאי דן עמיר טבע לעיקרון הזה את השם “עקרון הכיסאות המוזיקליים” (מי שמכיר את המשחק הזה מבין מדוע, אף על פי ששם בני אדם הם שנשארים “ריקים” – ריקים מכסאות). גם הוא, כמו עקרון שובך היונים, פשוט מאוד – החוכמה אינה בעצם השימוש בו אלא בבחירה של התאים ושל היונים. במאמר של אנה ליזהטוב יסופר על שימוש גיאומטרי לעיקרון הזה. גם כאן יש נקודה ישראלית – בעל הטיעון הוא מיכה פרלס מן האוניברסיטה העברית.

יש גם השערה, שהיא הכללה של המשפט שעל הוכחתו מסופר במאמר. זוהי השערה של המתמטיקאי האנגלי-אמריקאי המפורסם ג’ון קונווי. השערה שנראית כאילו כל ילד יכול לפתור אותה. נסו!

ויש גם הוכחה יפה למשפט ישן, של קיילי, על ספירת עצים. בעל ההוכחה הוא דניאל קלייטמן, מ-\({MIT}\). את המאמר כתב עבורנו כתבנו הוותיק אליהו לוי.

חידוש נוסף לאתר! העלנו לרווחתכם את “רבעון למתמטיקה” – בין הגליונות המתמטיים הותיקים אם לא הותיק ביותר. איכות הקבצים היא סריקה אך זהו אוצר שלא יסולא בפז, תהנו.